سلفون استرچ چیست؟

سلفون استرچ چیست؟

سلفون‌ها و نایلون‌ها از دسته محصولاتی هستند که روزانه همه‌‌ی ما بارها از آن‌ها استفاده می‌کنیم. این محصولات به چند نوع مختلف تقسیم بندی می‌شوند. برای مثال نایلون‌ و سلفون استرچ یکی از این تقسیم بندی‌ها است. اما اصلا استرچ چیست؟

استرچ چیست

استرچ چیست؟

در پیشتر گفتیم که سلفون‌ و نایلون استرچ تا حدودی به هم شباهت دارند. اما اصلا استرچ به چه معنا است؟ استرچ یک کلمه انگلیسی است. این کلمه معنای کش آمدن را پیاده سازی می‌کند. پس چون سلفون‌ها و نایلون‌های استرچ خاصیت انعطاف پذیری بالایی دارند، این نام برای آن‌ها بهترین گزینه محسوب می‌شود.

البته فقط کشسانی استرچ‌ها نیست که این نام را برازنده آن‌ها کرده است، بلکه این محصولات ویژگی چسبندگی را نیز پیاده می‌سازند. چسبندگی محصولات استرچ به کاریابی بیشتر آن‌ها کمک کرده است.

کاربرد سلفون استرچ

2 کاربرد سلفون استرچ

  • سلفون استرچ از محصولاتی است که در کارهای بسته‌بندی مواد غذایی پروتئینی مانند گوشت و مرغ و ماهی کاربرد دارد.
  • از این سلفون در بیشتر رستوران‌ها و خوراک‌پزی‌ها و آشپز‌خانه‌ها استفاده می‌‌کنند.

ویژگی‌ها

  • سلفون استرچ ضد اکسیژن و ضد رطوبت است.
  • سلفون استرچ خاصیت کشسانی بالایی دارد و بنابراین می‌شود گفت انعطاف پذیری آن نیز بالا است.
  • این سلفون به دلیل وزن کم، کارکردی راحت را برای استفاده کننده فراهم می‌سازد.

چرا نباید در استفاده از سلفون و نایلون‌های استرچ زیاده روی کنیم؟

خوب است بدانید با وجود تمام مزایا و کاربردهای سلفون‌های استرچ، اما این محصولات از عیب نیز تهی نیستند. اما این عیوب چه هستند؟ جنس سلفون‌های استرچ از مواد شیمیایی است‌. عمده‌ی مواد شیمیایی هم به گونه‌ای ساخته‌ شده‌اند که یا در طبیعت تجزیه نمی‌شوند و یا دیر شروع به تجزیه شدن می‌کنند.

 بنابراین با توجه به عدم تجزیه پذیری، استفاده زیاد از سلفون‌های استرچ به طبیعت صدمه می‌زند. علاوه بر این سلفون استرچ مانند سایر جنس‌های پلاستیکی احتمال دارد با جنس دارای حرارت بالا واکنش دهد. بنابراین با توجه به این واکنش دهی، سلفون استرچ در شرایطی حتی می‌تواند زمینه فساد مواد غذایی را تداعی کند!

رول های سلفون استرچ

 

جنس سلفون استرچ

نکته‌ای که در اینجا باید بدانید این است که با وجود تمام آسیب‌های  زیستی سلفون استرچ، اما این محصول فعلا با توجه به قیمت و ویژگی‌هایی که دارد‌، بهترین گزینه برای استفاده می‌باشد. البته جنس نایلون و مرکز سازنده آن نیز در کیفیت محصول نهایی تاثیر دارد. لذا توصیه ما خرید از تجارت پلیمر ژوبین می‌باشد. چرا که این مرکز برای شما بهترین جنس ممکن از انواع سلفون و نایلون را فراهم می‌آورد.

دلیل اینکه جنس نایلون‌های این مرکز از مراکز دیگر بهتر محسوب می‌شود، به دلیل مواد اولیه‌ مرغوبی می‌باشد که در سلفون‌های مرکز تجارت پلیمر ژوبین استفاده‌ شده‌ است. از جمله مواد با کیفیتی که در این مرکز استفاده می‌شود پلی اتیلن مرغوب با چگالی کم می‌باشد. پلی اتلین کم چگالی از آلفا الفین و همچنین اتیلن ساخته شده است. این مواد در فرایندی با نام پلیمراسیون به پلی اتیلن کم چگالی تبدیل می‌شوند.

تولید سلفون استرچ

عمدتا روش تولید سلفون استرچ به دو دسته تقسیم بندی می‌شود. در روش تولید اول مواد را ذوب می‌کنند و آن‌ها را به شکل نایلون‌های نازکی در می‌آورند. سپس این مواد را در هوای آزاد می‌گذارند تا سرد شود. در روش تولید بعدی به جای قرار دادن مواد ذوب شده در هوای آزاد، آن‌ها را از شکافی باریک عبور می‌دهند و سپس با وسیله‌ای مواد را سرد می‌کنند.

سرد شدن به یک باره و فوری مواد توسط دستگاه در روش تولید دوم، موجب می‌شود که جنس این سلفون به اندازه روش تولید اول با کیفیت نباشد. اما در عوض سلفون تولید شده با روش دوم با قیمت کمتری برای مشتری‌ها تمام می‌شود.

 


خواندن این مطالب نیز توصیه می شود:

برچسب های نوشته :

اشتراک در شبکه های اجتماعی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *